Novosti

15.05.2024.

Prvi okončani ICSID slučaj protiv BiH

Prvi sastanak sa potencijalnim klijentima, direktorom koncesionog društva HES Vrbas Nemanjom Petkovićem, odžali smo još u aprilu 2015. godine, nakon toga je uslijedio i sastanak sa predstavnicima kompanije Viaduct Borisom Goljevščekom i Vladimirom Zevnikom. Upoznavanje sa predmetom nije bilo nimalo jednostavno, na raspolaganje smo dobili gomilu dokumentacije i nakon početne analize predmeta utvrdilli smo da predmet ima određeni potencijal. Usaglasili smo uslove saradnje i već u maju 2015. godine, krenuli smo sa pripremom predmeta.

U oktobru 2015. godine, Vladi Republike Srpske u ime koncesionog društva HES Vrbas,  uputili smo opomenu pred pokretanje arbitražnog postupka, potražujući novčani iznos od 46 mil KM. Uslijedili su pregovori koji nisu doveli do postizanja sporazuma što je nastavilo put ka pokretanju arbitražnog postupka.

Veoma visoki troškovi arbiražnog postupka, činili su naizgled nesavladivu prepreku. Od samog početka, činjenica da klijenti ne posjeduju finansijska sredstva za pokretanje arbitražnog postupka, nije predstavljala nikakvu tajnu. Računi društva su bili blokirani i navedena činjenica je bila poznata i protivnoj strani. Tada smo došli do saznanja o postojanju tzv. Third party funding, odnosno fondova koji finansiraju troškove arbitražnih postupaka i krenuli smo u potragu za fondom koji bi bio zainteresovan za predmet Viaduct.

Potraga za Fondom je predstavljala poseban izazov. Ne postoji veliki broj ICSID arbitražnih postupaka u kojima je BiH tužena strana, odnosno tada je bio aktivan samo jedan predmet, a niti jedan Fond nikada nije odobrio sredstva za finansiranje arbitražnog postupka protiv BiH. Igrom slučaja upoznali smo američkog advokata Timothy Scrantom-a, koji je jedan od začetnika ideje o finansiranju arbitraže od strane Fondova. Advokat Timothy od samog početka je pokazao veliko interesovanje za predmet. U momentu podnošenja tužbe i pokretanja arbitražnog postupka protiv BiH pitanje finansiranja još uvijek nije bilo riješeno, ipak posredstvom advokata Timothy-a Fond Vanin Capital je pristao da finansira arbitražni postupak i inicijalno je odobrio 2,5 mil USD na ime troškova postupka.

Pronalaskom Fonda i potrebnih sredstava za okončanje pokrenutog arbitražnog postupka, smatrali smo da smo naš zadatak obavili, predmet neće ostati u ladici, klijenti će dobiti šansu da ostvare zaštitu svojih prava za koja smatraju da su ugrožena.

Pronalaskom Fonda formiran je i advokatski tim, u početku smo sarađivali sa kancelarijom MSK iz Washington-a, čiju je ulogu kasnije preuzela kancelarija 3VB iz Londona.

Arbitražni sud u Washington-u je proveo postupak, donio arbitražnu odluku 18. aprila 2022. godine i obavezao tuženu BiH na isplatu ukupnog novčanog iznosa od oko 46 mil Eur (odluka je donesena jednoglasno).

Nakon donošenja arbitražne odluke uslijedio je zahtev koji je podnesen od strane BiH u cilju poništenja arbitražne odluke. Podnošenje zahtjeva za poništenje odluke značilo je i obustavu postupka izvršenja, sve do donošenja konačne odluke po zahtjevu za poništenje.

01. maja 2024. godine, tročlano ad hoc vijeće imenovano od strane ICSID-a donijelo je odluku kojom se zahtjev za poništenje arbitražne odluke od 18. aprila 2024. godine, u cjelosti odbija kao neosnovan i stavlja van snage blokada provođenja izvršnog postupka, na koji način je predmet dobio svoj konačni epilog (odluka je takođe donesena jednoglasno).

Na stotine utrošenih radnih sati, iscrpan devetogodišnji rad na živopisnom predmetu, kontinuirana neizvjesnost i bezbroj raznih događaja, saželi smo u jednoj stranici.

Predmet Viaduct je prvi uspješno okončani ICSID arbitražni postupak protiv BiH, prvi predmet u kome je BiH pokrenula postupak za poništenje arbitražne odluke i prvi predmet u kome je Fond odobrio sredstva za finansiranje postupka u kome je BiH tužena strana.

Nažalost, konačni epilog predmeta nisu dočekala lica kojima dugujemo veliku zahvalnost: advokat Timothy Scrantom, koji je preminuo 2021. godine, kao i Marjan Ristić, tragično nastradali Konzul Republike Slovenije 2022. godine, koji je kao predstavnik Ambasade Republike Slovenije kontinuirano pratio predmet i sva dešavanja u istom.

 

Footer background

Client Login | Opšti uslovi | Newsletter © 2018 Baros, Bičakčić & Partners Banja Luka – Sarajevo | Made by MANIA